Vær varsom og opmærksom ved tilskæring er isolering

15 september 2021 Anders Lundtang Hansen

Der er jo meget forskel på det, man skal isolere med, og hvor man isolerer henne.

lad os bare sige, at vi har at gøre med et rockwool-materiale, som man skal isolere et hus med: så kan man have alt fra en moderne arkitektlejlighed, som der skal isoleres med det her materiale, eller det kan være en flere hundrede år gammel gård, som der skal isoleres med samme type materiale.

For det første skal man finde præcist ud af, hvad det er for en type af rockwool, man skal bruge her, for der kan være meget forskel på det efter, hvor man skal bruge det – og det afspejler sig også i prisen.

Men noget af det smarte ved det materiale er heldigvis, at man kan skære det til, så man kan få det til at passe med millimeters præcision, når man skal lægge det.

Dog kan der gå en del ting galt, når man skal skære den slags til.

Hold godt øje med kniven, når du skærer isoleringen til

For det første er det en noget specielt kniv, man bruger til den slags, der gerne skal have et langt blad; den kan så også se noget sløv ud for det utrænede øje, for rockwool er jo et blødt materiale, men man skal stadigvæk kunne skære igennem det, så kniven er skarp nok til jobbet.

Så for det første skal man passe på ens fingre og andre lemmer, når man skærer det til, om man lægger det ned eller holder det op, mens man skærer i det – og er man flere om at holde i det, så skal man også holde øje med dem.

Det er en fordel at skære det til et andet sted, hvor der måske er bedre plads og lys, ingen man for eksempel skal ind på et gammelt loftkammer for at lægge det.

Lægger man isoleringsmaterialet ned, mens man skærer, så skal man passe på, at man ikke skærer ledninger og andet over imens.

Flere Nyheder