Spil blog om Keno

Spil blog om Keno

Var det noget med et simpelt online spil, hvor der ikke er utallige regler om komplicerede strategier, du skal sætte dig ind i, men hvor der stadig er gode chancer for at vinde præmier?

Så er det da Keno, du skal begynde at spille online hjemmefra!

Og hvad går Keno så ud på, og hvordan vinder man? 

Lettere forsimplet kan spillet forklares som en enklere version af Bingo eller Banko, hvor vinderchancerne på en måde er større.

I Banko handler det om at få rækker med tal eller hele pladen overens med de tal, der bliver udtrukket. Ergo er du låst fast med de tal, du er blevet udleveret med fra starten på din plade. I Keno kan du satse på et selvvalgt antal tal, og hvis de bliver udtrukket, så har du vundet. Så nemt er det.

Så elementet med en talplade er det samme i Keno, som man kender det fra Banko, men der er en større frihed i at vælge, hvor meget og hvordan man vil satse og eventuelt vinde.

I gamle dage kunne man se liveudtrækning med Keno på dansk TV specielt i formiddagstimerne, hvor en kyndig vært guiderne danskerne gennem spillet. Nu har udviklingen medført, at dette hyggelige spil også kan spilles online hjemme fra ens computer eller iPad, så det er især et godt incitament til at lære dine bedsteforældre at gå på nettet.

De slipper for at skulle bevæge sig væk fra hjemmet for at spille deres elskede Keno, og så kan man stadig spille mod andre på nettet, så det sociale element består.

Det kan også være, du selv bliver bidt af dette populære spil, da det lægger sig godt i forlængelse af aktiviteter, der ikke kræver så meget tilstedeværelse, hvor man kan koble fra på samme måde med at hækle eller fordrive tiden på anden fornøjelig vis – og så endda vinde noget samtidig!