Sælg din bil via en bilforhandler

16 marts 2021 Lotte Hindsberg

Ligesom når du skal købe en brugt bil, har du som sælger flere muligheder. Du kan vælge selv at sætte bilen til salg på nettet ved at tage en masse billeder og lave en god beskrivelse af bilen. Du kan også vælge at sælge den til en forhandler og lade ham have besværet med at få den solgt.

Du vil typisk få lidt mindre for bilen i det sidste tilfælde, men omvendt skal du heller ikke bruge tid på at sælge den. Du kan også vælge, hvis du skal have en anden bil at lade din gamle bil indgå i handlen. Ofte vil du få mere for bilen i denne situation end ellers. Det kunne f.eks. være https://www.bilcentret.dk/.

En velholdt bil sælger bedre

Det siger sig selv at en velholdt bil der er pæn og ren og har fået de nødvendige servicebesøg sælger bedre, end en bil der ligner noget der udgør en sundhedsrisiko. Det betyder i praksis, at allerede når du køber bilen, skal du tænke på at den på et tidspunkt skal sælges igen.

Det betyder at du skal undlade at spise og ryge i bilen. At du skal huske at bilen skal til service hos godkendte automekanikere og er der store synlige fejl, skal du få dem fixet inden du sælger. Husk også at få den rengjort og vasket inden du tager billeder. Det drejer sig om at gøre et godt førstehånds indtryk. Både hos en forhandler eller hvis du vælger selv at sælge den. 

Det er også en god ide at lave en god og ærlig beskrivelse af bilen. Jo bedre beskrivelse og jo bedre billeder, også at de fejl der evt. er jo nemmere vil det være at få den solgt. At sælge en brugt bil handler i stor grad om køber har tillid til sælger.

Flere Nyheder