Nyd sommerferien på en overdækket terrasse

Går du rundt med planer om at opføre en træterrasse i din have? Så bør du overveje at lade dele af terrassen overdække. På den måde kan du nemlig få meget mere ud af din terrasse – hele året rundt.

Hvorfor er det en fordel at vælge en overdækket terrasse?

Måske synes du at det er lidt synd med en overdækning. Der er trods alt ikke altid lige mange solskinsdage i løbet af en dansk sommer. Og det handler vel om at udnytte de sparsomme timer til fulde.

Men netop af samme grund er det faktisk værd at investere i en overdækket terrasse. Når en del af din terrasse er overdækket vil du nemlig have langt bedre mulighed for at bruge din terrasse hele sommeren igennem, selv på de dage hvor det regner eller er overskyet.

Du kan anskaffe en terrassevarmer og dermed blive i stand til at nyde udelivet selvom temperaturen falder. Du kan sidde i ly for regnen og i læ for vinden på din overdækkede træterrasse. Og du kan indrette et udekøkken under overdækningen således at familiens mad kan blive tilberedt under næsten under himmel.

Søg skygge under terrassens overdækning

Der ud over kan den danske sommer godt byde på hedebølger og skarp sol som i middagstimerne godt kan være direkte skadelig.

Med en overdækket terrasse har hele familien mulighed for at komme ind i skyggen midt på dagen hvor uv indekset er højt, og dermed undgå solskoldning. Du kan dække op til frokost under overdækningen og undgå at smørret smelter på fem minutter. Og med en overdækning kan du trygt stille barnevognen udenfor på alle tidspunkter af dagen.

Lad Kun Terrasser ApS hjælpe dig med din overdækkede træterrasse

En overdækket terrasse skal helst opføres af en professionel fagperson. Få et stærkt tilbud på design og konstruktion af en overdækket terrasse på kun-terrasser.dk