Lækker parfume - find den online

Lækker parfume – find den online

Skal din nye parfume ære noget helt andet, end du er vant til – og må den gerne være noget ganske særligt? Så bør du vælge med omtanke. Det er faktisk et næstent lige så stort skridt at skifte duft, som det er at ændre på sin frisure, eller beslutte sig for et helt nyt look i det hele taget.

Din parfume bidrager mere til din personlige fremtoning og dit eget unikke udtryk, end du måske tror. Lugtesansen er måske nok en overset sans, men den har større indflydelse på vores opfattelse og bedømmelse af andre mennesker, end hvad vi lige går og tænker over til dagligt. Men hvis du tænker tilbage, er du helt sikkert stødt på mindst én person i løbet af dit liv, hvis duft fik dig til at vige tilbage – måske fordi den nærmere var en stank af gammel sved, eller af parfume, som ikke harmonerede med vedkommendes eget odeur.

Det er nemlig vigtigt at tage sin krops kemi i betragtning, når en ny parfume skal indkøbes. Selvfølgelig skal d synes om parfumens duft, som den udfolder sig på et stykke papir – men du kan ikke vurdere dens endelige udtryk ud fra dette kriterie alene.

Hvordan finder jeg ud af hvilken parfume der passer til mig?

For at kunne vurdere, om en parfume er den rette for dig, skal du lade den sidde på din hud i et par timer. Herefter vil parfumen have udviklet sin endelige duft i samspil med in hud og din krops egne duft stoffer. Denne kemiske reaktion kan afføde en himmelsk duft eller en ulidelig stank – og du kan først vide det efter måske en eftermiddag med parfumen.

Når du endelig har fundet den parfume, som fungerer for dig, kan du med fordel købe den hos Sephora i den online shop på https://www.sephora.dk/parfume/