Hvornår er det bedst at slibe træterrassen?

17 marts 2020 Camilla Skøtt
Hvornår er det bedst at slibe træterrassen?

Foråret er lige på trapperne, og det er nu, du skal i gang med at gøre haven og terrassen sommerklar. Men hvordan er det nu lige med træterrasser og afslibning – hvornår bør det foregå?

Vinterens våde vejr sørger for masser af alger, fugt og skidt til din træterrasse, og derfor skal den passes og plejes, hvis den skal holde sig flot i mange år. En af de ting, du skal gøre på jævnlig basis, er at slibe terrassen ned – men det er vigtigt, at du gør det på det rigtige tidspunkt.

Det behøver ikke at være sommer, når du sliber terrassen, men det er vigtigt, at der har været tørvejr og solskin flere dage i træk, så du er sikker på, at terrassen er tør, inden du går i gang. Samtidig skal det helst holde tørt i et par dage efter slibearbejdet, så du har tid til at efterbehandle træet.

Efterbehandling af træterrasse

Når du er færdig med at slibe din træterrasse, skal den overfladebehandles, så den kan modstå vind og vejr fremadrettet, og her er det vigtigt, at du vælger den rigtige løsning.

De fleste eksperter anbefaler terrasseolie, fordi den giver det bedste resultat. Den styrker træet og forlænger levetiden på din terrasse, så du kan have glæde af den i mange år. 

Få professionel hjælp

Det er et stort projekt at slibe træterrassen og efterfølgende give den olie, og derfor er der mange, der tyer til professionel assistance. Overvejer du også det, er det en god idé at indhente 2-3 tilbud hos forskellige gulvslibere, så du har et godt sammenligningsgrundlag.

Du bør aldrig vælge 100% ud fra prisen, men i stedet holde pris og kvalitet op mod hinanden. Derudover er det en god idé at undersøge, hvad tidligere kunder har sagt om en given virksomhed – det er som regel dem, der ved bedst.

Flere Nyheder