Hvilke type vinduer skal du vælge?

18 oktober 2021 Lotte Hindsberg

advertorial

Der findes flere forskellige typer af vinduer, og de kommer også som runde, aflange eller kvadrater. Mulighederne er mange og man kan med fordel få råd, vejledning og ikke mindst inspiration, for der er ingen der siger, at man er nødt til at vælge de samme vinduer som de oprindelige ved en udskiftning. Få derfor en professionel ud, inden du beslutter dig og hør hvad de har af gode ideer.

Det kan også være at du gerne vil have nogle større vinduer, f.eks. fastkarmsvinduer, som som navnet antyder sidder fast og ikke kan åbnes. Det kan også være at du har fået bygget en ny terrasse og her kan du så vælge evt. at få ændret et vindue til en terrassedør, så det er nemmere at komme ind og ud. Det er i dag muligt at få skåret ud til større vinduer ved hjælp af et diamantbor.

Bedre isoleret boliger

Nye vinduer vil som regel betyde at du sparer penge på din elregning, da nye vinduer som regel er bedre isoleret end ældre. Meget varme forsvinder ud via dårlig isoleret vinduer, så det er bestemt noget der kan mærkes efterfølgende. 

Med bedre isolering følger desværre også mere fugt og risikoen for skimmelsvamp. Det skyldes at isoleringen gør det svært for luften at blive udskiftet, hvilke giver øget fugt. Derfor er det vigtigt at du husker at få luftet ud. Gerne flere gange om dagen.

Det er ikke nok at du blot har et vindue på klem. Der skal være gennemtræk i mindst 5-10 minutter. Du skal ikke være bekymret for om det vil blive dyrt i forbindelse med din varmeregning. Er luftfugtigheden i din bolig høj, vil det være svære at varme din bolig op. Den daglige udluftning vil være med til at sikre at den høje luftfugtighed forsvinder.

Flere Nyheder