Hvad kan du forvente, at din træ terrasse skal koste?

18 oktober 2021 Cecilie Mortensen

advertorial

Er du begyndt at overveje, om du skal få lavet en træ terrasse derhjemme? Så er næste spørgsmål der melder sig sikkert, hvad prisen kommer til at blive. I denne artikel kommer vi derfor også til at fremhæve flere ting, der ofte kan spille ind på din pris. For det er klart, at der er mange individuelle ting, der kan spille ind på, hvad den endelige pris bliver. 

Disse ting kan påvirke prisen for din træ terrasse

Hvilken størrelsen skal træ terrassen have? 

En første ting der vil påvirke, hvad din pris for en træ terrasse bliver er, hvad størrelsen skal være. Det vil sige, hvor mange kvadratmeter er der tale om.

Årsagen til at størrelsen vil påvirke din pris er, at det får en betydning for, hvor mange materialer der skal købes ind. Derudover vil størrelsen også have en betydning for, hvor mange mandetimer der skal sættes af til arbejdet. Det giver naturligvis også sig selv.

Hvilke materialer skal terrassen bygges af? 

Som du lige har læst, vil materialevalget have noget at sige for den pris, du skal betale. For det er selvfølgelig naturligt, at der vil være prisforskelle alt efter, hvilken træsort du ønsker at gå med, og hvilken efterbehandling træet skal have. Du bør derfor også bruge lidt tid på at forventningsafstemme, hvad der skal bruges til terrassen ved dig. 

Hvor mange timer skal der bruges på terrassen? 

Antallet af timer der skal bruges på din terrasse vil også spille ind på din endelig pris. Og du skal forvente, at størrelsen vil påvirke tiden der skal bruges, men det vil terrassens design også. For hvis du f.eks. skal have lavet en træ terrasse i flere forskellige niveauer, og hvor der f.eks. skal laves plads til træer og bede, så kan det tage lidt ekstra tid.

Nu hvor du har en bedre fornemmelse af, hvad der kan påvirke din pris, så vend endelig dine specifikke ønsker med et firma.

Flere Nyheder