Find økologisk frisør Valby

Find økologisk frisør Valby

Hvis dit hår er ødelagt efter alt for mange kemiske behandlinger som for eksempel permanent, farve eller affarvning, vil det som oftest virke tørt og trist. Og bruger du daglig styling produkter og hårtørrer, kan det sagtens ske, at dit hår ligeledes trænger til en kærlig og plejende behandling.

Få en lækker, økologisk behandling hos frisøren

For din egen sundheds skyld, og får hårets udseendes skyld, er det en god idé at vælge en grøn frisør, når du skal have styr på lokkerne. De mange syntetiske midler, som bruges i hjemmefarve, permanentvæsker og diverse styling produkter, udtørrer nemlig ikke bare håret og får det til at se gammelt ud. Det kan også være skadeligt for huden, og kan medføre kontakteksem. Dette betyder, at du kan risikere at få tør irriteret hud i hovedbunden, og i aller værste fald kan dette føre til sårdannelse og hårtab. Samtidig vil denne form for allergi kunne brede sig, således at du ikke vil være i stand til at bruge sæbe, shampoo, balsam, hårkur eller hudprodukter med selv den mindste duft.

Derfor er det smart at skifte til økologiske produkter af høj kvalitet, når du plejer dit hår. Alle typer hår har godt af en pause fra styling produkter, kemisk behandling og daglig føntørring. Og hvis du virkelig vil forkæle dit hår, og opnå et strålende resultat, som går i dybden og holder i lang tid, skal du opsøge en økologisk grøn frisør.

Grøn frisør i Valby?

Mulighederne er legio, når du leder efter frisør i Valby og omegn. Men kun få er som Frisør Pii 100% grønne i deres valg af såvel hårvask og hårkur som pleje- og styling produkter Frisør Pii anvender for størstedelen produkter fra det lækre mærke Aveda, som producerer plejende shampoo, balsam og hårkur, baseret på velduftende og super plejende urte- og blomsterekstrakter. Læs mere om økologisk hårpleje på frisorpii.dk