Find den rigtige fagforening til lige netop dine behov

Uanset om du har en lang uddannelse eller om du er gået ud af 10ende klasse, er det en god ide at være medlem af en fagforening og en A-kasse. Det er dog vigtigt at du vælger en der er specialiceret inden for dit fagområde for at få den rigtige rådgivning.

Den ene fagforening er ikke finere end den anden, men deres viden omkring lige de udfordringer du sidder med, kan være forskellige fra en fagforening til den anden. Du kan læse mere her https://kommunikationogsprog.dk/. Det er at foretrække at vælge en der har et godt kendskab til dit fag og de udfordringer der er. Det gælder også hvis du har brug for at få råd og vejledning. Hvad enten det drejer sig om juridisk rådgivning eller karriererådgivning.

Lønsikring og andre gode serviceydelser

Det er de færreste mennesker der kan leve af de 19.000 kr. man idag får udbetalt før skat af fagforeningen og derfor tilbyder de fleste fagforeninger en lønsikring. En lønsikring er en forsikring der sikre at du får udbetalt op til 80-90% af din nuværende løn i op til 2 år. Det giver en sikkerhed og ro der gør at det er nemmere at finde et nyt job i uden at skulle sige ja til hvad som helst, for at sikre at du og din familie ikke behøver at gå fra hus og hjem.

Hvis du har fået en nyt job og skal forhandle løn kan du få hjælp af din fagforening. Du kan få råd og vejledning til hvordan du kan forhandle, men også viden om hvad lønniveauet er for den type job du skal til forhandling til. Det er også vigtigt at huske at en forhandling kan indeholde meget mere, end blot hvad der bliver udbetalt til den første. Det kan være at du kan få mulighed for hjemmearbejdsplads, fri telefon og WiFi.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *