Få professionel rideundervisning på lokal rideskole i Haderslev

06 januar 2022 Astrid Pedersen

advertorial

Har du en ambition om at lære at ride – måske fordi du aldrig rigtig kom i gang da du var yngre? Så er der gode nyheder. Det kan nemlig sagtens lade sig gøre at tage ride lektioner selv om man har nået en moden alder.

Masser af rideskoler tilbyder rideundervisning for voksne – også på begynder niveau. Og du behøver ikke engang at have din egen hest for at modtage ridetimer hos en rideskole.

Hvor kan jeg lære at ride i Haderslev?

Hvis du leder efter en god rideskole i Haderslev, som er drevet af kompetente kræfter, kan du med fordel melde dig ind i Rideklubben Møllen.

Rideklubben Møllen er en lokal rideklub i Haderslev som residerer på Ridecenter Møllen. Når du er medlem af Rideklubben Møllen får du mulighed for at benytte alle Ridecenter Møllens lækre faciliteter, så som for eksempel det store ridehus og de udendørs ridebaner på hvilke du kan dyrke såvel dressur som spring ridning.

image

Har du ikke egen hest kan du låne en af de skoleheste som Rideklubben Møllen stiller til rådighed for hold undervisning. Du kan deltage i rideundervisning på alle niveauer, fra begynder til øvet, og inden for både dressur og ridebane springning.

Efter blot få ridetimer vil du være godt på vej til at blive en dygtig rytter. Og så lærer du samtidig hvordan du gebærder dig i stalden samt hvorledes man omgås heste.

Få undervisning på egen hest hos Rideklubben Møllen

Skulle du være så heldig selv at eje en hest eller en pony kan du via Rideklubben Møllen få tilbud privat undervisning. Denne udføres af en veluddannet og erfaren berider som kan hjælpe dig med at forbedre kommunikationen med din hest og dermed blive en bedre rytter.

Du kan få yderligere information om Rideklubben Møllen og Ridecenter Møllen på klubbens hjemmeside rideklubben-moellen.dk.

Flere Nyheder