Få let kontakt til kompetent boligadvokat

Det er ikke alle, der er bevidste om det, men det er utroligt vigtigt at have en super kompetent boligadvokat tilknyttet, når du går med planer om at købe bolig. En bolighandel er for de fleste blandt de største handler, som foretages i en liv. Sælgeren har ejendomsmægleren på sin side, og bank- og finansieringsrådgivere arbejder primært for at sælge egne produkter.
Via Hviid Advokater er det super let at komme i kontakt med en advokat boligkøb, og dermed få adgang til højest kompetent rådgivning. Det er blot at udfylde en formular online via advokat-boligkoeb.dk, så vil du blive kontaktet med tilbud om rådgivning til dit boligkøb.

Du bliver sikret

Der er mange faldgrupper i forbindelse med et boligkøb, og du kan risikere at komme til at tage en forkert beslutning. En boligadvokat sørger for at gennemgå alle dine dokumenter grundigt efter. Dette er ikke kun købsaftalen, men også alle øvrige dokumenter med relevans for handlen. Du bliver sikret at alle informationer er hentet ind, så du med sikkerhed ved at der ikke kan opstå ubehagelige overraskelser efter handlen. Opstår der eventuelle problemer undervejs i handlen, vil en advokat typisk kunne løse disse problemer. Typisk vil en boligadvokat også kunne stå for tinglysning samt hjælpe dig med at sørge for, at sælger betaler for de udgifter, som hører til sælgers periode i boligen, men som først bliver opkrævet efter at du har overtaget boligen.

Landsdækkende service

Hviid Advokater kan leverer landsdækkende service, både når det gælder bolighandel, men også på en lang række andre områder. Hviid har advokater i alle de større danske byer, så kan både få rådgivning med udgangspunkt i de lokale forhold, men også trække på alle fordelene ved at være landsdækkende. Hos Hviid Advokater er første samtale altid 100 procent gratis, og ellers tilbydes en fast pris for at varetage alle forhold omkring en bolighandel.

Også mulighed når du sælger

Flere og flere vælger selv at stå for salgsprocessen. På den måde er det muligt at spare store beløb, der ellers går til ejendomsmægleren. Men i dette tilfælde er det en rigtig god ide, at man får en faglig repræsentant til at se tingene efter, så du er sikker på, at du ikke bliver snydt af køberen. Det er derfor oplagt, at få en boligadvokat til at gennemse selve juraen og de stramt fastsatte procedurer ved et boligsalg. Du bliver bare mere tryg omkring din handlen, hvis du har en boligadvokat til at se alle dokumenter igennem.