Er jeres volleybold blevet væk?

19 maj 2022 Anders Lundtang Hansen

advertorial

Der er desværre mange tidspunkter, at ens volleybold kan blive væk, og man kan nå et punkt, hvor man ikke gider lede efter den, så man bare køber en ny, da sådan en ikke koster så mange penge, og den er garanteret bedre end ens tidligere, da den jo af gode grunde ikke er lige så slidt.

For det kan være, det er en ny sæson, hvor man skal ud at bruge den volleybold, da man ikke er typen, der spiller indenfor, da men hellere vil ned på stranden at spille, og den slags er der sæson for, mens der andre gange ikke er.

Selvfølgelig vil der være nogle hardcore personer, der mener, man altid kan spille volleybold, men nu er i en venneflok, der ser det mest sjovt at gøre, når solen er oppe, det er varmt, der er mennesker på stranden, og man kan slutte kampen af med at bade.

Volleybold

Volleybolden er blevet væk for bestandig

Så volleybolden kan være blevet væk, fordi man ikke kan huske, hvor man lagde den, da man sluttede sæsonen af sidst, og man sikkert har rykket en del ting rundt – måske er man endda flyttet siden sidst.

Men det kan også være noget såre enkelt som, at man er ude at spille, og så kommer man til at skyde den for langt, eller vinden tager den.

Så kan man simpelthen ikke finde den, fordi den er fløjet over et hegn, den er landet inde i noget ufremkommeligt krat, eller nogle skidtkarle har set deres snit til at hugge bolden, uden I så det, og I havde ikke givet volleybolden nogle kendemærker.

Det er surt i kampens hede, fordi man ikke kan spille videre, men som sagt kan man hurtigt få fat i en ny volleybold, og så går der ikke lang tid, før man kan spille igen.

Flere Nyheder