Den offentlig tillidsrepræsentant

25 januar 2021 admin

Den offentlige … a’ hva’ for noget?

Yes, du læste rigtigt. Rådgivere er det offentliges tillidsrepræsentanter. Forstået på den måde at de er den tredjepart, der går ind og dækker og gør, at lige præcis din virksomhed virker troværdig overfor offentligheden. 

Offentligheden har i de danske samfund et stort behov for at være oplyst om alting. Vi lever i et oplysningssamfund, hvilket resulterer i, at vi har brug for at vide alting om ingenting. Vi går ind for transparenthed og hader når virksomheder skjuler noget for os.

Dette sætter også et højere krav til virksomhederne, som derfor skal leve op til forbrugerens forventninger. I Danmark har vi nemlig også ytringsfrihed, det vil sige, retten til at udtale sig om lige det, vi vil. Derfor får man også høvl og kritik, så snart man er ude og ikke virker troværdig i nogle specifikke sammenhænge.

Især start ups og iværksætter virksomheder kan have svært ved at komme godt fra start, hvis ikke de har en revisor til at hjælpe sig godt på vej. 

En revisor bliver din blåstempling

Derfor kan det være en god idé bevidst at blåstemple sig selv som værende pålidelig og til at stole på. Det kan du blandt andet gøre ved at hyre en revisor. Det vil som sagt blive offentlighedens tillidsmand, og den tredjepart der kan stå inde for at tingene er som de skal være i din virksomhed. 

Dette er med til at skabe tryghed hos dine kunder og ligesåvel potentielle kunder. Derudover styrker det selvfølgelig også din økonomi, at der er styr på tingene og at alt er som det skal være. Med en revisor får du ingen overraskelser som sådan, og hvis du gør, kan revisoren hjælpe dig godt på vej imod den rigtige løsning på problemerne, og hvordan du skal tackle situationen. 

Du kan læse mere om revisor erhvervet lige her: https://www.borregaard-maagaard.dk/.

Flere Nyheder