Dansk smykkedesign fra øverste hylde

30 november 2021 Maria Laugesen

advertorial

Danmark er uden tvivl langt fremme, når det gælder smykke design og -håndværk. Vi har efterhånden mange designere, der leverer smykker på et højt niveau i både Danmark og udlandet. Så hvorfor ikke vælge dansk, når du skal finde dit næste smykke?

Tradition for det gode håndværk

I Danmark har vi tradition for at producere smykker med kvalitetsmaterialer og fokus på det gode håndværk. Fra design til endeligt smykke ligger kvaliteten i centrum, og det gælder også hos det skønne mærke Aqua Dulce. Her ligger fokus nemlig på kvalitet frem for kvantitet, og der er lagt fokus i hver enkelt lille detalje.

Samtidig har vi danskere stolte designtraditioner, og derfor kan du få dansk smykkedesign, som er inspireret af tidens trends og tendenser, men som alligevel har klassiske og tidløse designs. Der er lagt vægt på simple, elegante løsninger, som skaber smykker, der kan bruges til både hverdag og fest.

Smukke designs til enhver anledning

Hos Aqua Dulce producerer de både armbånd, øreringe og halskæder i smukke designs. Grundstenen i deres smykker er 925s sterlingsølv, som er både nikkelfrit og i meget høj kvalitet. Du kan vælge blankt sølv, hvor man altså pudser sølvet, så det får en blank og klar overflade. Eller du kan gå efter forgyldt sølv, så det får den flotte guldoverflade. 

image

Nogle af deres smykker er udsmykket med gennemsigtige zirkoner, som ved første øjekast ligner diamanter. Stenene er dog billigere, hvilket også gør at smykkerne ligger i et mere fornuftigt prisleje. Du finder også mere farverige smykker, hvor stenene kommer i de skønneste grønne, blålige og rosa nuancer.

Deres smykker kan bruges til hverdag og kombineres på kryds og tværs for at skabe et unikt og personligt look. Deres elegante udtryk gør dog også, at de fint kan bruges til mere festlige anledninger og få et eksklusivt udtryk.

Flere Nyheder