Brug epoxy resin til dine kunstneriske projekter

11 oktober 2021 Emilie Jacobsen

advertorial

Mange tror, at epoxy resin kun er noget, der kan blive brugt på både. Men det er faktisk meget mere alsidigt end det. For eksempel er der også mange kunstnere, der bruger det i deres arbejde. Det kan være til at fylde revner ud med, til at gøre genstande mere holdbare eller til at fremhæve skønheden i noget. Det er altså kun fantasien, der sætter grænser, når det kommer til epoxy resin

Et af de steder, hvor du kan købe det henne, er på marinelageret.dk. Der har de forskellige former for epoxy, som du kan bestille hjem. Dermed kan du nemt få gang i dit nye kunstprojekt. Det kan for eksempel være, at du har samlet skaller på stranden. Det kan også være, at du har fundet rav, som du gerne vil bruge til smykker. I begge tilfælde kan epoxy resin give det en holdbar finish, så du kan have glæde af det i mange år fremover – eller så andre kan. 

Gode kunstværker bliver skabt ved at tænke ud af boksen 

Hvis du allerede er kunstner på professionelt plan eller på hobbyplan, ved du helt sikkert, at gode kunstværker bliver skabt ved at tænke ud af boksen. Ved at gøre det kan du skabe en konstellation, der netop virker unik for andre og tilfører en genstand kunstnerisk værdi. 

Derfor kan det også være en god ide for dig, at du kigger efter materialer og inspiration forskellige steder. Det kan for eksempel være hos marinelageret.dk. Med deres store udvalg af maritime genstande taler de ind i en stærk dansk tradition. Ved at bruge genstandene i en ny kontekst kan du dog skabe kunst eller brugskunst, der vil begejstre folk. 

Det kan for eksempel være blandt deres store udvalg af reb og sejl, eller blandt deres sikkerhedsudstyr eller sejlertøj. Der er mange muligheder for at finde inspiration hos dem. 

Flere Nyheder